Dnes je streda, 05.október 2022, meniny má: Viera
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Moskva podľa Putina použije v prípade ohrozenia územnej celistvosti Ruska „všetky dostupné prostriedky“

september 21, 2022 - 10:19
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu varoval Západ, že „neblafuje“ a v prípade ohrozenia územnej celistvosti Ruska, bude reagovať „všetkými dostupnými prostriedkami“. Vyjadril sa tak v stredu v televíznom prejave k národu, v ktorom tiež ohlásil čiastočnú mobilizáciu.
Foto: 

Putin obvinil Západ z „jadrového vydierania“ a upozornil na údajné „vyjadrenia niektorých vysoko postavených predstaviteľov vedúcich štátov NATO o možnom použití jadrových zbraní hromadného ničenia proti Rusku“.

„Tým, ktorí si dovoľujú voči Rusku takéto vyjadrenia, chcem pripomenúť, že naša krajina má tiež rôzne ničivé prostriedky a sú modernejšie ako tie, ktoré majú krajiny NATO. A ak bude územná celistvosť našej krajiny ohrozená, na ochranu Ruska a našich ľudí určite použijeme všetky dostupné prostriedky,“ vyjadril sa.

Putinov prejav nasledoval deň po tom, ako Ruskom okupované regióny na východe Ukrajiny zverejnili plány na referendá o pripojení sa k Rusku. Referendá, ktoré sa očakávali už v prvých mesiacoch ruskej invázie na Ukrajinu, sa začnú konať v piatok v Luhanskej a Chersonskej oblasti a na teritóriách Zaporižžskej a Doneckej oblasti, ktoré sú pod kontrolou ruských síl. Snahy Kremľa zhltnúť štyri oblasti by mohli Moskve otvoriť cestu k ďalšej eskalácii vojny po ukrajinských úspechoch.

Rozhodnutie pre čiastočnú mobilizáciu je podľa Putina „úplne primerané hrozbám, ktorým čelíme, konkrétne ochrane našej vlasti, jej suverenity a územnej celistvosti, zaisteniu bezpečnosti našich ľudí a ľudí na oslobodených územiach“.

- - Inzercia - -